Scroll Top

Prof. Dr. Nimetullah Hafız, KIBATEK Ödülü’ne layık görüldü

 

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nde 21.03.2023 tarihinde Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) 2022 Uluslararası Edebiyat Ödülü verilirken 21 Mart Dünya Şiir Günü de bu özel güne hasredilen yazıların okunmasıyla kaydedildi. Şair-yazarımız İskender Muzbeg, KIBATEK 2023 Ödülü Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a akdim ederken “bu çalışkan aydınımız hakkında çoğunlukla hatıra biçiminde birkaç söz” söylemeyi tercih etti.

Nimetullah Hafıza KIBATEK Ödülü – Dünya Şiir Günü Kaydedildi
“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nde 21.03.2023 tarihinde Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) 2022 Uluslararası Edebiyat Ödülü verilirken 21 Mart Dünya Şiir Günü de bu özel güne hasredilen yazıların okunmasıyla kaydedildi.
Şair-yazarımız İskender Muzbeg, KIBATEK 2023 Ödülü Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a akdim ederken “bu çalışkan aydınımız hakkında çoğunlukla hatıra biçiminde birkaç söz” söylemeyi tercih etti.
Nimetullah Hafız’ı ilk olarak şiirleriyle 60’lı yılların ortalarında tanıdığını, sonra da 60’lı yılların ikinci yarısında Prizren’de “Doğru Yol” Derneği’nde düzenlenen birçok etkinlikte yollarının kesiştiğini belirten İskender Muzbeg; 1969’da birlikte “Tan” Gazetesi’nin ilk sayılarının, “Doğru Yol” Dergisi’nin hazırlanmasında, çok sayıda etkinliğin düzenlenmesi ve kitapların yayınlanmasında birlikte çalıştıklarını vurguladı.
Nimetullah Hafız’ın “değerli bilim adamı, şair ve dergici” olduğunu belirten İskender Muzbeg, KIBATEK 2022 Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü takdim ederken kendisine “uzun ömürler ve nice başarılar” diledi.
Tiyatro sanatçısı Sonay Buş, “Yaşayan Efsane” olarak nitelendirdiği Nimetullah Hafız’ın değerinin bilinmesi ve gençlere tanıtılması gereğine vurgu yaptı. Nimettullah Hafız’ın gençlere ilham kaynağı olacak çalışmalara imza attığını belirten Buş, bir hayat zor sığdırılabilinecek eserleri için teşekkürlerini ifade etti.
1951’de başladığı edebiyat serüvenine 1969 yılında eşi Prof. Dr. Tacida Hafız ile daha yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Nimetullah Hafız; yetiştirdikleri öğrencilerin bugün öğretmen, üniversite üyesi, gazeteci, tercüman ve farklı alanlarda Türk kültürü ve eğitimine katkı sunmaya devam ettiğini vurguladı.
Balkanlardaki Türk Halk Edebiyatı metinlerini derlemek, Osmanlı döneminde yazılmış yazmaları yok olmaktan kurtarmak, onları derlemek ve yazarları hakkında bilgiler edinmek ve onları yayınlamak için BAL-TAM Merkezini 2001 yılında kurduklarını söyleyen Hafız; BAL-TAM Türklük Dergisi’nin bugüne kadar 37 sayısını ve 31 kitap yayınladıklarını, 5 uluslararası sempozyum ve 2 seminer düzenlediklerini de bildirdi.
KIBATEK yetkililerine bu güzel ödül için teşekkür eden Prof.Dr.Nimetullah Hafız, İzmir’de düzenlenen törene katılmadığı için üzüntülerini ifade ederken ödülü getirenlere ve bu töreni düzenleyenlere de minnettarlığını belirtti.
Etkinliğin ikinci bölümünde 21 Mart Dünya Şiir Günü yazılar ve bir şiirin okunmasıyla kaydedildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gazeteci, şair, yazar Beste Sakallı’nın Dünya Şiir Günü’ne adadığı yazısını tiyatro sanatçımız Sonay Buş, İzmirli şair-yazar Mehmet Yardımcı’nın “Nevruz” şiirini de tiyatro sanatçımız-gazeteci Yunus Şimşek okudu.
Gazeteci şair-yazar Zeynel Beksaç da 21 Mart Dünya Şiir Günü’ne hasrettiği yazısının bazı bölümlerini okudu. “Şiirin gücü olsaydı, insanlık daha bir insancıl, daha bir uysal adımlar atardı” diyen Beksaç, günümüz gerçekliliğine üzülerek dikkati çekerek şiirin yüceliğine vurguda bulundu.
Etkinlik toplu fotoğraf çekimi ve kokteyle son buldu. Gecede T.C.Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz, Kosova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ramazan Yılmaz ve çok sayıda davetli hazır bulundu.
KOSOVAHABER