Scroll Top

"BALKANLARIN TÜRKÇE HAFIZASI" Belgeselinin Prizren Galası Gerçekleşti,Arasan ve Aksu Türker'e BAL-TAM Ödülleri Verildi


“Balkanların Türkçe Hafızası” belgeseli Prizren galası T.C. Priştine Büyükelçiliği ve T.C. Prizren Başkonsolosluğunun organizasyonuyla 29 Eylül 2023 tarihi saat 19:00’da Prizren Lumbardhi Açık Hava Sineması’nda gerçekleşti

Yazar, yönetmen ve yapımcı İsmet Arasan’ın “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeseli Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu organizasyonuyla ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği, Prizren Belediyesi gibi kurumların destekleriyle Prizren Lumbardhi açık hava sinemasında 29.09.2023 tarihinde gerçekleşti. Gösterime Prizren, Priştine ve İstanbul’dan kültür, sanat, siyaset, eğitim camiasından çok sayıda davetli ve Hafız ailesi mensupları, yakınları, dostları, meslektaşları ve öğrencileri katıldı.

 

Gösterimin açılış konuşmasını yapan T.C. Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Prof. Dr. Nimetullah ve Prof Dr. Tacida Hafız’ın hayatı ve çalışmalarını konu eden belgeselin Balkanların Türkçe hafızasını yeniden canlandırmak açısından önemine işaret etti.

 

Ardından Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BALTAM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayla Hafız Küçükusta, hayatlarını Türklük bilimine adamış, Türkoloji gerçeklerini gün yüzüne çıkarmayı varlık sebebi saymış bu iki insanın büyük bir aşk ve tutkuyla mesleklerine sarılarak çok sayıda genç araştırmacının yetişmesine öncülük ettiklerini belirtti. Ayrıca hocalarımız tarafından 22 yıl önce kurulan BALTAM’ı çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. Hafız Küçükusta, kendilerini Türkolojiye adamış bu iki bilim insanının çalışmalarını anıtsal bir çaba olarak değerlendirip kaybolmasına gönlü razı olmayıp bir belgeselle ölümsüzleştiren İsmet Arasan’a en derin teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

 

Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Balkanlarda Türk dilinin ve Türk varlığının öneminden bahsederek bu topraklarda Türkçe’nin yaşatılması ve korunması adına yapılan her eserin çok değerli olduğunu vurguladı. Söz konusu eserleri yaratanları takdir eden ve onların önemi ve değerini bilen yeni nesiller yetiştiren hocaları kutlayan Bakan Damka, belgesele katkı verenlere de teşekkürlerini sundu.

 

Belgesel yönetmeni İsmet Arasan, yaptığı film kendini anlattığı için içeriği hakkında konuşmak istemediğini söyledi. Ancak filmin sonunda geçen “Daha ne kadar çok şey öğreneceğiz kim bilir ve o zaman çok şaşacağız” cümlesini söylemekle yetinen Arasan, el ele birlikte yaşamanın sevgiden geçtiğini ifade etti.

 

Elli beş dakika süren “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeselin gösteriminin ardından sahneye davet edilen Prof. Dr. Nimetullah Hafız ile Prof. Dr. Tacida Hafız’a çiçek takdim edilirken, BALTAM tarafından da yazar, yönetmen ve yapımcı İsmet Arasan’a ve Kosova-Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Eski Başkanı Gülen Aksu Türker’e Türkoloji’ye sunmuş oldukları katkılar nedeniyle ödül verdi. Sayın İsmet Arasan’a ödülünü Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Sayın Gülen Aksu Türker’e ise Kosova Prizren Başkonsolosu Celal Doğan takdim etti.

 

Teşekkür konuşmasında Prof. Dr. Nimetullah Hafız, yıllardır sürdürdükleri çalışmaların bir belgeselle ölümsüzleştirilmesi ve bu yolla genç nesillere aktarılması nedeniyle belgeseli hazırlayanlara teşekkür etti.

 

Türkçenin Balkanlardaki bin yılı aşkın yolculuğunu, son dönemdeki varoluş çabalarını, Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve Prof. Dr. Tacida Hafız’ın Türk kültürü, dili tarihi, sanatını yaşatma mücadelesi üzerinden anlatan yapımcı, yönetmen, yazar İsmet Arasan’ın “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeseli, geçen yıl Bursa’da düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası ll. Korkut Ata Film Festivali’nde ilk üçe girmiş, ardından İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezinde görkemli bir galayla Türk seyircisinin karşısına çıkmıştır. Ayrıca bu yıl düzenlenen geleneksel Adana Altın Koza Filim Festivalinde de finale kalmıştır.

 

Hayatlarını Balkanlarda, gerilim topraklarında, artık bir azınlık dili ve kültürüne dönüşen Türk dilinin köklerini yaşatmaya ve korumaya adayan Hafız Ailesinin hayatlarının anlatıldığı “Balkanların Türkçe Hafızası” filminde Arasan, Kosova’yı merkeze alarak tüm Balkanları dolaşıyor ve kolay cevapların değil, doğru ve yeni soruların peşinden gitmeyi, yorumu seyirciye bırakmayı tercih ediyor.

Bağımsız sinemacı, yapımcı, yazar Arasan, Balkan kökenli güçlü bir gözlemci ve iyi bir anlatıcı. Film; arşivlerden ilk defa gün ışığına çıkan görüntüler ve seslerle bizi ortak derin köklere çağırıyor.

Filmin fragmanını:

https://www.youtube.com/watch?v=H8wZ8bO8icU