Scroll Top

“Balkanların Türkçe Hafızası” Belgeseli Türkiye’de Gösterime Girdi


Türkçenin Balkanlardaki bin yılı aşkın yolculuğunu, son dönemdeki varoluş çabasını,Balkanlardaki Türkoloji ve Türk kültür-sanat, eğitim, bilim dünyasının yaşayan canlı birer hazinesi olarak kabul edilen Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve eşi Prof. Dr. Tacida Hafız’ın takdir edilesi yaşam mücadelesini anlatan, yapımcı, yönetmen, yazar İsmet Arasan’ın çektiği “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeseli önce Bursa’da düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası ll. Korkut Ata Film Festivali’nde, sonra da İstanbul’da Türk seyircisinin karşısına çıktı.

Balkanların Türkçe Hafızası Fragmanı:

Türkçenin Balkanlardaki bin yılı aşkın yolculuğu, son dönemdeki varoluş çabası, Balkanlardaki Türkoloji ve Türk kültür, sanat, eğitim, bilim dünyasının yaşayan canlı birer hazinesi olarak kabul edilen Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve eşi Prof. Dr. Tacida Hafız’ın takdir edilesi yaşam mücadelesi şemsiyesi altında anlatılan, yapımcı, yönetmen, yazar İsmet Arasan’ın çektiği “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeseli önce Bursa’da düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası ll. Korkut Ata Film Festivali’nde, geçen gün de İstanbul’da Türk seyircisinin karşısına çıktı.
1-5 Kasım tarihleri arasında 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturan ll. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, filmi, belgesel dalında üçüncülük ödülünü alan “Balkanların Türkçe Hafızası” belgesel filminin ikinci gösterimi Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kosova Prizren’liler Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin katkıları ile hazırlanan 6 Kasım’da İstanbul’da Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir gala ile gerçekleştirildi.
İsmet Arasan’ın Balkanları anlatan dördüncü filmi olan “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeselinde Balkanlardaki Türk dilinin kader yolculuğu, Kosova Prizren’de yaşayan uluslararası çapta tanınmış değerli Türkologlarımız Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve Prof. Dr. Tacida Zubceviç Hafız’ın yaşam öyküleri odağında ele alınıyor.
İsmet Arasan’ın Balkanları anlatan dördüncü filmi olan “Balkanların Türkçe Hafızası” belgeselinde Balkanlardaki Türk dilinin kader yolculuğu, Kosova, Prizren’de yaşayan iki Türkbilimci, Prof. Nimetullah Hafız ve Prof. Tacida Zübceviç Hafız’ın yaşam öyküleri odağında ele alınmaktadır. Filmin dünyası zaman tünellerinde dolaşarak, Türkçenin manzaralarına derinlemesine bir bakış yakalamaya çabalar.
Bahse konu Film, seyirciyi Prof. Nimetullah ve Prof. Tacida Hafız’ların ömrünü takip ederek Balkanlarda yaşayan Türkçe’nin sesleriyle Prizren’e, Bosna’ya, Belgrad’a, Novi Pazar’a, bir zamanların Üsküp’üne, Saraybosna’ya ve Trebinje’deki ilk sevdalinkanın öyküsüne, Almanya, Türkiye, Karadağ ve Kazakistan’a kadar götürür. Hayatlarını Türk dilini yaşatmaya, araştırmaya ve öğretmeye adamış iki bilim insanının macerası, bizleri bilmediğimiz birçok konuyla, balkan coğrafyasında, çarpıcı bir yolculuğa çıkarır. Kosova’da Priştine Üniversitesi, Filoloji Fakültesi’nde, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kuran Hafız çifti, Prizren’de Balkanların ve Güneydoğu Avrupa’nın ilk Türkoloji Araştırmaları Merkezi olan Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi BALTAM’ı hayata armağan ettiler ve halen kitaplar yayımlamaya ve bu yolda emek vermeye devam ediyorlar. Balkanlarda artık bir azınlık diline dönüşen Türk dilinin köklerini aramaya, yaşatmaya ve korumaya adanmış bir hayat onlarınki.
Hafız Ailesinin emeklerini anıtsal bir çaba olarak değerlendiren Arasan, bu filminde de kolay cevapların değil, doğru ve yeni soruların peşinden gitmeyi, yorumu seyirciye bırakmayı tercih ediyor.