Scroll Top

BAL-TAM Onursal Başkanı Prof. Dr. Nimetullah HAFIZ’a HALK BİLİMİ HİZMET ÖDÜLÜ Verildi

Geleneksel 26. MOTİF Halk Bilim Ödül Töreni, İstanbul’da 23 Aralık 2023 tarihinde saat 20.00’de Dr. Enver Ören Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene, halk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş isimler, kurumlar ve kuruluşlar katıldı. Prof. Dr. Nimetullah HAFIZ’a verilen Ödülü Kosova – Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Eski Başkanı Gülen Aksu Türker aldı.

Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BAL-TAM) Onursal Başkanı Prof. Dr. Nimetullah HAFIZ,  kültürel değerleri ve halk kültür öğelerini yaşatmak, bilimsel esaslar çerçevesinde araştırıp yayımlamak, yaygınlaştırmak ve daha geniş kitlelerle buluşturmak amacıyla kurulan Motif Vakfı tarafından HALK BİLİMİ HİZMET ÖDÜLÜ’ne layık bulundu.

 

İstanbul’da İBB Kültür A.Ş ve MOTİF Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Geleneksel 26. MOTİF Halk Bilim Ödül Töreni, 23 Aralık 2023 tarihinde saat 20.00’de Dr. Enver Ören Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene, Türkiye geneli ve Türk dünyasında Türk halk kültürüne önemli katkılarda bulunmuş isimler, kurumlar ve kuruluşlar katıldı.

Tören açılışında, MOTİF Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki Baykal ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan günün anlam ve önemi üzerine bir değerlendirme yaparak katılımcıları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Aşık Veysel’in unutulmaz eserlerinden oluşan müzik dinletisi sonrası ödüller sahiplerine takdim edildi.

Prof. Dr. Nimetullah Hafız’ı temsilen törende ödülünü merkezi İstanbul’da bulunan Kosova – Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği eski Başkanı Gülen AKSU TÜRKER aldı. Başkan Türker ödülü alırken yapmış olduğu konuşmada, Prof. Dr. Nimetullah Hafız adına ödülünü almaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu ifade ederek, MOTİF Vakfına ve değerlendirme jürisine teşekkür etti.

Ayrıca törende sırasıyla Sabri Koz’a ‘Halk Bilimi Hizmet Ödülü’, Büyük Ödül Sivas Cumhuriyet Üniversitesine, Halk Müziği Hizmet Ödülü Yavuz Top’a, Prof. Dr. Ludmila Efimova’ya, Halk Oyunları Hizmet Ödülü Prof. Dr. Zinnur Gerek’e, Maddi Kültür Ürünlerini Derleme ve Yaşatma Ödülü Kapadokya Kahve Müzesine, Türk Kültürüne Katkı Sağlayan Kuruluş Ödülü Gönüllü Hizmet Vakfı’ndan Mehmet İnal Aydınoğlu’na, Medya Halk Bilimi Ödülü TRT 1 ve TRT 2 televizyon kanallarına, Türk Kültürüne Katkı Sağlayan Ulusal ve Uluslararası Proje Ödülü Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına verildi. Motif Özel Hizmet Ödüllerine ise Müslüm Eke – Mustafa Eke, Dünya Basın Mensupları Derneğinden Muzaffer Tunç, Mahir Polat, İBB Kültür Daire Başkanlığından Tolga Volkan Aslan, ÜLKE TV’den “En İyisi Gezmek Programı”, KANAL 7’den “Bahar Kapıda Programı”, SHOW TV’de “Güldür Güldür Programı”, CNN TÜRK’ten “Serra Taşkıran Özgür İle Üretim Zamanı Programı”, NTV’den “Levent Dönmez İle Laf Aramızda Programı”, HABERTÜRK TV’den “Hazer Amani İle Lezzete Yolculuk Programı” layık görüldü.