Merkez Kurucusu Başkanı :
Prof.Dr.Nimetullah HAFIZ

DOGUM TARIHI VE YERI :02. XII. 1939 tarihinde Prizren’de dogdu. Dedesi Prizren Medresesinin taninmis müderris ve simdilik Sultan Murat Türk Taburu’nun bulundugu yerde, eskilerde ise Osmanli devletinin eski Türk askeri kislasinda tabur imami olarak çalisan Esat Hafiz’in torunu ve dedesinin ölümünden hemen sonra, ayni yerde 16 yasinda tabur imami olarak çalismaya baslayan Süleyman Hafiz’in ogludur. Annesi Tume (Tümen) ailesinden olan Sabriye  Hanim idi.

MEDENI DURUMU: Evli. Iki çocuk ve iki torun sahibidir.

          1968 yilinda Sarayevo Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü’nde ögrenci siralarinda iken tanismis ve ayni Fakülte’de mezun olan esi, ressam Sahzuddin Zubçeviç’in kizi Tacida Hanim’dir. Kizi Ayla (1969), Sareyevo’da basladigi, Bosna savaslari yüzünden Üsküp’te devam ettigi Alman Filolojisi Bölümü’nde mezun oldu. Oglu Erhan (1973) da, Kosova’daki çatismalar yüzünden Ankara’ya yerlesti ve Pristine Üniversitesi Tip Fakültesi’nden Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi’ne yatay geçit yapti. Ikisi de evli ve ikisinden Erman (1999) ve Can (2000) adlarinda torunlari var.

EGITIMI VE LISANS ÜSTÜ ÇALISMALARI: Ilk ve ortaokulunu Prizren’de bitirdikten sonra ayni kentte 1961 yilinda liseyi de bitirdi (1961).

          1963 yilinda Belgrat Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nin Sarkiyat Bölümü’ne yazildi. Belgrat Üniversitesi’nde iki yil okuduktan sonra (1964) Sarayevo Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü’ne (Türkçe, Arapça ve Farsça) geçti ve o Üniversite’den, Akademik Nedim Filipoviç’in yaninda diploma konusunu savunduktan sonra mezun oldu (1969).

          Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Bölümü’nde Prof. Dr. Faruk Timurtas yaninda doktora egitimini üç yil yaptiktan sonra Prof. Dr. Faruk Timurtas, Prof. Dr. Sehabettin Tekindag (Yardimci ders olarak tarih Hocasi), 09/29/2007 usan jüri önünde “Prizren Türk Halk Edebiyati Metinleri ve Agiz Hususiyetleri” adli doktora tezini savundu (1976).

          Çalistigi Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi ayni Sarkiyat Bölümü’nde doçent oldu (1978).

          Bati Almanya’nin baskenti Bonn’da Alexander von Humboldt-Stiftung bursçusu olarak Mainz Üniversitesi Sarkiyat Bölümü’nde Prof. Dr. Johannes Benzing’in yaninda Türk Balkan Arastirmalariyla ilgili arastirmalar yapti (1979-1980 ve 1982).

            “Kosova Türk Agizlarinin Özellikleri adli yapitini bitirmek için Alexander von Humboldt-Stiftung’tan yeniden burs temin ederek Almanya’nin Freiburg Üniversitesi’nde Prof. Dr. Josef Matuz’un yaninda Kosova Agizlariyla ilgili çalismalarini sürdürdü (01. IX. 1987 – 31. VII. 1988).                

          Çalistigi Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü’nde profesör oldu (1983).                            

RESMI GÖREVLER :

          Üsküp’te çikan “Birlik” gazetesinde gazeteci olarak bir yil çalisti (1961).

          Pristine’de “Meto Bayraktari” sekiz yillik okulunda Türk dili ögretmeni olarak çalisti (1961).                                                                  

          Üsküp Radyosu’nda Türk dilinde haber, gençlik ve çocuk programlarinda gazeteci, çevirmen ve sunucu (sipiker) olarak çalisti (1968).                                                                   

          Prizren Belediyesi’nde Tarih Yapitlari Koruma Kurumu’nda  sarkiyatçi uzman görevinde bulundu (1969-1973). Bu süre içinde Prizren’de Prizren kalesi ve Kirik Cami kazilarini, Sinan Pasa Camiinin onarilmasi projelerini yürüttü ve bunlarla birlikte daha birkaç cami, tekke ve türbeyi devlet korumasi altina koyulmalarini sagladi. Kosova’daki yazma yapitlarini arastirirken Ömer Lûtfi, Âsik Ferkî gibi daha bir sürü Kosova Türk ozanlarini yazma yapitlariyla birlikte ortaya atti. 1972 yilinda Kurum’da Yazmalar Kütüphanesi’ni kurdu ve bu yazmalarla Sinan Pasa Camiinde 09/29/2007 bsp;

          1973’te kurulan Pristine Üniversitesi’nin temel tasi sayilan Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü’nde bes kurucu ögretim görevlilerinden biri olarak çalismaya basladi (1973).

          Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü’nde ögretim üyesi olarak I. Ve II. siniflarda Türk Dili I (Sresbilgisi) ve II (Sözcük Bilgisi) derslerini Türk Ögrencilerine Türkçe, Arnavut (1979’a dek), Bosnak, Sirp, Makedon, Rom (Çingene) gibi öteki ulus ve halki ögrencilerine ise Sirpça olarak okuttu (1973-1988).

          1977-1981 ve 1989-1991 yillarinda “Çevren” dergisinin bas ve sorumlu yazarligini yapti.

          1978-1980, 1980-1982 yillarinda Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlik Tarih ve Restorasyon Ensitüsü üyeliginde bulundu.

          Bati Almanya’nin Mainz Üniversitesi Sarkiyat Bölümü’nde Prof. Benzing’le birlikte Balkan Türkçesi dersini verdi (1979-1980 ve 1982).

          Almanya’nin Freiburg Üniversitesi’nde “Atatürk ve Atatürk Devrimi” adli ders hazirlamalarinda Prof. Matuz’un danismani olarak çalisti.                                                                                                &nbs 09/29/2007 nbsp;                 

          Eylül 1988 yilinda Pristine Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde kurdugu Türk Dili ve Edebiyatini Kürsüsü’nde baskan olarak çalisti ve bu görevde bulunmaktadir.

          Makedonya’nin Üsküp kentindeki Filoloji Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyati Bölümü’nde Türk Dili IV. (Tümce Bilgisi), Osmanlica, Türk Dili Tarihi ve Türk Diyelekleri derslerini verdi (1986-1991).

          Prizren’de Yüksek Pedagoji Okulu’nda da Türk Dilbilgisi dersini verdi (1989-1996).

          Pristine Üniversitesi, Filoloji Fakültesi’nde egitim prodekani (Dekan Yardimcisi) idi (1990/91 okul yilinda).

          Ankara Üniversitesi Türk Dil ve Tarih Cografya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyasti Bölümü’nde ders verdi (1. Eylul – 31 Aralik 1999).

RESMI KURUL ÜYELIGI, DERNEKÇILIK VE DIGER ÇALISMALARI:

          Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlik Tarih ve Restorasyon Enstitüsü üyeliginde bulundu (1978-1982).

          Ankara’da Türk Dili Kurumu’nun Haberlesme üyesi oldu (1986).

          Ankara’da TIKA (Türk Isbirligi Kalkinma Ajansi) ile TDK (Türk Dil Kurumu) ile birlikte Türk Dünyasi Dilleri’nin inceleme ve arastirma projesine katildi (1994-1995).

          Sirbistan Cumhuriyetis Üniversiteler Profesör ve Bilim Adamlari Birligi üyesi oldu (1997).

          Yugoslavya Türkologlar Birligi’nin kurdu  (30 Haziran 1998). Kurdugu bu Birlik’in baskanligini halen yapmaktadir

          Birlik Baskani olarak 13. Aralik 1998’de Prizren’de Pristine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Kürsüsü’nün 10., Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 60. ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Kurulus yildönümleriyle nedeniyle I. Uluslar arasi Türkoloji Kongresi’ni düzenledi. Bu Kongre’ye katilanlarin tebligleriyle birlikte, Yugoslavya’daki gerginlik yüzünden katilamayanlarin gönderdikleri tebligleri 2001 yilinda Atatürk’ün 120 dogum yildönümü’ne armagan olarak Atatürk Arastirma Merkezi’nin isbirligiyle yayimladi.

          BAL-TAM Balkan Türkoloji Arastirmalari Merkezi’ni esi Dç. Dr. Tacida Hafiz ile birlikte kurdu (30. Mart 2000).

          Eylül 27-29 2001 tarihinde I. Uluslar arasi Balkan Türkolojisi Sempozyumunu örgütledi. Çesitli Türkoloji konulariyla Türkiye, Bulgaristan Romanya, Yunanistan, Makedonya ve Kosova’dan 27 katilimci tebliglereini sundu. Bunlar yakinlarla kitap halinde yayinlanacaktir.

TAKDIRNAMELER:

          21. XII. 1977 tarihinde Prizren Tarihi Anitlari Koruma Kurumu tarafindan isbirligi ve ortaklasa ödevlerin gerçeklestirilmesinde göstermis oldugu basarilar nedeniyle Tesekkür Belgesi verildi.

          26. Nisan 1994 tarihinde Pristine’de Tan Gazetesi’nin kurulusunun çalismalarinin 25. yildönümü dolayisiyla verdigi katkilari için Redaksiyon tarafindan Takdirname verildi.

          Merkezi Ankara’da bulunan Türk Folklor Arastirmalari Kurumu’nun onurlyu üyeligi verildi (02. VII. 1994).

          Kasim 2000’de Ankara’da Kosova’da Türk folklorüne yaptigi hizmet yüzünden plaket verildi.

          1999 yilinda Pristine Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde kurdugu Türk Dili ve Edebiyati Kürsüsü’nde çalisirken Kosova’da ortaya çikan savas nedeniyle 12. Mart’ta esi, oglu ve torunuyla birlikte Ankara’ya yerlesti. 12. Mart 2000 tarihinde esi Doç. DR. Tacida Hafiz ile birlikte Pristine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Kürsüsü’nün çalismasini devam ettirmek için Türkiye Cumhuriyeti Disisleri Bakanligi tarafindan görevli olarak gönderildi.

YAYINLADIGI YAPITLARININ LISTESI:

K i t a p :

Günaydin, (Siirler), “Detska Radost” Yayinlari, 1964 (Birinci Baski), 1983 (Ikinci Baski), Üsküp.

Ana Kucagi (Siirler), “Birlik Yayinlar, 1983, Üsküp.                                                                       

Yugoslavya Türk Siirinde Atatürk, Folklor Arastirmalari Kurumu Yayinlari, 1983, Ankara.

Turska Gramatika, I deo, -Fonetika- (Türk Dilbilgisi, I. Bölüm –Sesbilgisi-), Skripte, Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü Yayinlari, 1984, Pristine.

Yugoslavya Türk Edebiyatinda Devrim Siirler, “Birlik” Yayinlari, 1984, Üsküp.

Yugoslavya Türk Edebiyatinda Tito Siirleri, “Birlik Yayinlari, 1984, Üsküp.

Kosova Türk Halk Edebiyati Metinleri, Pristine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Sarkiyat Bölümü Yayinlari, 1985, Pristine.

Âsik Ferkî, Hayati ve Eserleri, “Esin” Yayinlari, 1986, Prizren.

Bulgaristan’da Çagdas Türk Edebiyati Antolojisi I. Cilt, II. Cilt 1988 , III. Cilt (Çocuk Edebiyati), 1989, Ankara.

Yugoslavya’da Çagdas Türk Edebiyati Antolojisi, I. Cilt (Siirler), II. Cilt (Öyküler, Romanlar), III. Cilt (Oyunlar), 1989 Ankara.

Makedonya Türk Halk Edebiyati Metinleri, Anadolu Sanat Yayinlari, 1989, Istanbul.

Bulgaristan’da Türk Halk Edebiyati Metinleri, I., II. Cilt, 1990, Ankara.

Prizren Türk Agzinin Özellikleri (Incelemeler, Metinler, Sözlük), Türk Dil Kurumu Yayinlari, Ankara (B a s k i d a).

B i l i m  y a z i l a r i ,  D e r l e m e l e r i :

DILLE ILGILI:

“Yasar Kemal’in Orta Direk   Romanindaki Dili”, Sesler, 42, Ocak 1970, Üsküp, s. 39-46.

“Yugoslavya’da Yazyinlanan Türkçe Sözlük ve Türkçe Konusma Kitaplar”, Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyati Dergisi, XXI, 1975, Istanbul, s. 159-176+3 fot; Çevren, 6, Temmuz 1975,  Pristine, s. 37-48.

“Prizren Türk Agzinin Özellikleri”, Çevren, 12, Aralik 1976, Pristine, s. 29-35.

“Pristine  Agzinin Baslica Özellikleri”, Uluslararasi Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Kahramanoglu Mehmet Bey ve Türk Dili Semineri Bildirileri, 10-20 Haziran 1977, Konya; 1977, Konya, s. 239-265.

“Kosova Mitroviçasi, Vuçitirin ve Pristine Türk Agizlarinin Baslica Özellikleri”, Çevren 1-2 (21-22), Mart-Haziran 1979, Pristine, s. 75-91.

“Kosova Türk Agizlarinda Yapim Ekleri”, Çevren 3 (23), Eylül 1979, Pristine, s. 83-89.

“Specificnosti prizrenskog turskog govora” (Prizren Türk Agzinin Özellikleri), POF (Prilozi za orijentalnu filologiyu), 27, Sarayevo 1979, s. 61-1000.

“Uticaj srpsko-hrvatskog jezika na turske govore na Kosovu” (Kosova Türk Agizlaruina Sirphirvat ve Arnavut Dillerinin Etkileri), Jezik i praksa, 1-2, 1985, Pristine, s. 69-76.

“Kosova Türk Agizlarinda K > Ç ve G > C Ünsüz Degismeleri”, Besinci Milletler Arasi Türkoloji Kongresi, Istanbul 23-28; Istanbul, Eylül 1985, Tebligler I. Türk Dili, Cilt I. S. 127-129.

“Kosova Türk Agizlarinda Çekim Ekleri”, Dil Dergisi, 21, Temmuz 1994, Ankara, S. 20-38.

“Kosova Türk Agizlarinda Çekim ve Yapim Ekleri”, Uluslar arasi Türk Dili Kongresi 1988 (26 Eylül – 3 Ekim 1988), Ankara 1996, s. 225-246.

Hasan Kelmendi: “Jedan osvrt na turske sufikse u albanskom jeziku” (Arnavut Dilinde Türk Eklerine Bir Deginme), Uporedno jezikoslovje, 1989, Ljubljana, s. 245-249. 

YAZINLA ILGIILI:

“Prizrenli Seyh Haci Ömer Lûtfü ve Onun Yapitlari”, Sesler, 60, Kasim 1971, Üsküp, s. 44-56.

“Prizrenli Âsik Ferkî’nin Hayati ve Eserleri”, Tan Gazetesi, Sayi:23-39, Pristine,1974.

“Yugoslavya’da TürkEdebiyatri Hakkinda Bir Deneme”, Çevren 1, Aralik 1973, Pristine, s. 54-60.

“Haci Ömer Lûtfü’nün Çocuk Siirleri”, Sesler, 83, Subat 1974, Üsküp, s. 44-51.

“Haci Ömer Lûtfü”, Çevren, 2, Mart 1974, Pristine, s. 95-97.

“Yugoslavya Türk Edebiyatinda Atatürk’e Ait Yazilmis Siirler”, Çevren, 2, Mart 1974, Pristine, s. 35-43.

“Tüek Halk Saira Âsik Veysel”, Çevren, 4, Aralik 1974, Pristine, s. 55-62.

“Ibrahim Âsik Ferkî”, Çevren, 3, Aralik 1974, s. 98-99.

“Yugoslavya’da Bulunmus Bir Çanakkale Savasi Destani”, Türk Kültürü, 150-152, Ocak-Nisan 1975, Ankara; Çevren, 9, Mart 1976, Pristine, s. 141-151.

“Bilinmeyen Bir Prizren Sairi Kâmil (Nalbant) Vrenezi”, Çevren, 6, Temmuz 1975, s. 109-110.

“Ipekli Âsik Mustafa’nin Bir Destani”, Çagri, 217, Subat 1976, Konya, s. 12-13; Çevren, 10, Haziran 1976, Pristine, s. 132-133.

“Yugoslavya’da Bilinmeyen Bir Türk Halk Sairi Âsik Ferkî ve Onun Destanlari”, Çevren, 9, Mart 1976, Pristine, s. 141-151; I. Uluslar arasi Türk Folklor Kongresi Bildirileri, Cilt II., 1976, Ankara, s. 109-118.

“Prizren Kaynakli Âsigi Bilinmeyen Iki Destan”, Türk Folklor Arastirmalari, 325, 1976, Istanbul, s. 7735-7738; “Âsigi Bilinmeyen Iki Destan” baslikli ayni yazi, Çevren, 12, Aralik 1976, Pristine, s. 127-134.

“Yugoslavya’da Türk Destanlari”, Uluslar arasi Folklor ve Halk Edebiyati Semineri Bildirileri, 17-29 Ekim 1976, Konya, 1977 Konya, s. 55-59; Çevren, 10, Haziran 1976, Pristine, s. 129-132.

Muhammad Mûfâkû: “Al-hâgg ‘Umar Lutfî Basârîzî” (1869-1929), (Arap Dilinde), Al-‘Arabî, 242, Januar 1979, Kuwait, s. 135-139.

“Prizren’de Destanlar”, I. Çevren 1-2 (21-22), Mart-Haziran 1979, Pristine, s. 175-196; II. Çevren, 3 (23), Eylül 1979, s. 135-168.

“O zivotu i pesnickim delima Hadzi Omer Lutfi Paçarizija” (Haci Ömer Lûtfi Paçarizi’nin Yasami ve Yapitlari Hakkinda) (Sirp dilinde) Godisnjak Arhiva Kosova, VIII-IX, 1979, Pristine, s. 87-104.

“Yugoslavya’da Türk Sairlerinin Atatürk ile Ilgili Siirleri”, I. Milletler Arasi Türkoloji Kongresi (Istanbul, 15-20. X. 1973), Tebligler, 2. Türk Dili ve Edebiyati, 1979, Istanbul, s. 330-333.

“Yugoslavya’da Türk Halk Edebiyati”, Sesler, 183, Subat 1984, Üsküp, s. 89-99.

“Kosova’da Türk Halk Edebiyati”, Esin, 22, 24. Nisan 1984, Prizren, s. 5-9.

“Âsik Ferkî’nin Hayati ve Eserleri”, Türk Folklor Arastirmalari, 1984, 1984, Ankara, s. 119-139.

“Sofyali Bir Türk Âsigi Âsik Hivzi”, Sesler, 200, Kasim 1985, Üsküp, s. 108-110.

“Tradicija i razvoj knjizevnosti jugoslovenskih turaka” (Yugoslavya Türkleri Edebiyati’nin Gelenegi ve Gelismesi), Stremljenje, 6, Novembar-decembar 1985, Pristine, s. 69-76.

“Balkan Savasi ile Ilgili Bir Destan”, Türk Folkloru, Belleten 1987, 1988, Istanbul, s. 91-102.

“Bulgaristan’da Çagdas Türk Edebiyati”, Çevren, 2, Mart-Nisan 1989, s. 13-34.

 “Yugoslavya’da Nasrettin Hoca”, I. Milletlerarasi Nasrettin Hoca Sempozyumu Bildirileri 15-17 Mayis 1989, Ankara, 1990, Ankara, s. 127-131; Çevren, 77-78, Mayis-Agustos 1990, s. 25-28.

“Dosadasnji rezultati istrazivanja knjizevnosti Kosova na orijentalnim jezicima” (Kosova’da Sarkiyat Dillerinde Günümüze Dek Yapilan Arastirmalarin Sonuçlari), POF (Prilozi za orijentalnu filologiju, sv. 39/1989, 1990, Sarayevo, s. 193-199.

“Osvrt na tursku narodnu knjizevnost na Kosiova i Metohije” (Kosova ve Metohija’da Türk Halk Edebiyatina Genel Bakis), Bilten Filoloskog fakulteta, 1, 1991, 1991, Pristine, s. 265-272.

“Yugoslavya’da Yunus Emre”, Çevren, 87-89, Ocak-Haziran 1992, Pristine, s. 103-110.

“Türk Halk Edebiyatinda Kanunî Sultan Süleyman”, VII. CIEPO (Osmanli Öncesi ve Osmanli Sonrasi Uluslar arasi Sempozyumu), 1994, Ankara, s. 439-446.

“Yugoslavya’da Âsiklar Gelenegi”, Çig, 15, Ilkbahar 1995, Pristine, s. 17-18.

“Eski Yugoslavya Bölgelerinde Âsik Edebiyati Yaraticiligi”, Tan gazetesi, 14. I. 1995, Pristine, s. 5.

TARIH KONULU YAZILARI:

“Sultan Murat Türbesini Korumak Için Verilen Bir Berat”, Çevren, 3, Temmuz 1974, s. 39-42.

“Prizren’de Yeni Bulunan Birkaç Türk Yaziti”, Belleten, 154, Nisan 1975, s. 225-232+6 fotograf.

“Yugoslavya’da Bektasi Tekkeleri”, Haci Bektas Veli, Bildiriler, Denemeler, Açikoturum, Ankara Ocak 1977, Hacibektas Turizm Dernegi Yayinlari, 1, Ankara, s. 30-41; Çevren, 11, Ocak-Eylül 1976, Pristine, s.          

Mucahit Asim, “Pristine Kitabeleri”, Vakiflar Dergisi, XI, 1977, Ankara, s. 205-215+10 fotograf; Çevren, 15, Eylül 1977, Pristine, s. 225-232.

“Prizren’de Sinan Pasa Camii”, Sanat Dünyamiz, 11, Eylül 1977, Istanbul, s. 18-23; Çevren, 16, Aralik 1977, s. 61-71.

“Yugoslavya’da Mevlev^I Tekkeleri”, Feyzi Halici, Mevlâna ve Yasama Sevinci, 1978, Ankara, s. 173-178; Çevren, 20, Aralik 1978, Ankara, s. 37-43.

“Tri novog datuma o ornamentici u Sinan-pasinoj dzamiji u Prizrenu” (Prizren’de Sinan Pasa Camii Sanatiyla ilgili Üç Yeni Tarih), Godisnjak Arhiva Kosova, X-XI, 1979, Pristine, s. 271-285.

Machiel Kiel, The Mosque of Kel Hasan Aga in The Village of Rogova” (Rogova Köyünde Kel Hasan Aga Camii), POF (Prilozi za orijentalnu Filologiju, XXVIII-XXIX, 1978/79 (1980), Sarayevo, s. 411-421.

“Haci Ömer Lûtfü’nün Tarihi Eserleri”, VII. Türk Tarih Kongresi, II. Cilt, Türk Tarih Kurumu, 1981, Ankara, s. 1216-1222.

“Yugoslavya’da Bektasiligin Genislemesi”, Glasnik Muzeja, XV-XVI (1987-1988), 1989, Pristine, s. 79-90.

“Kontribut ndriçimit te personalitetit te Shaip Spahiut dhe rolin te tij ne Lidhjen e Prizrenit” (Arnavut Dilinde), Akademija e shkencave dhe e arteve e Kosoves, Prishtine, 6-9 qershor 1978, 1990, Pristinr, s. 561-564; “Prilog rasvetljavanju licnosti Suaib-pase Sipahija i njegove uluge u Prizrenskoj lizi” (Sirp Dilinde), POF (Prilozi za orijentalnu filologiju, 40/1990, 1990, Sarayevo, s. 393-397; “Suayip Pasa’nin Kisiligi Hakkinda Birkaç Belge”, Çevren, 77-78, Mayis-Agustos 1990, Priistine, s. 25-28.

“1526 Yilinda Vulçitrin Sancaginda Novobirdo’nun  Nüfus Sayimi”, Çevren, 83-84, Mayis-Agustos 1991, Pristine, s. 14-22.

“Arnavutluk’ta Bektasilik”, Çevren, 81-82, Ocak-Nisan 1991, Pristine, s. 29-36.

“Avrupa’da Türklerin Yerlestikleri Hudutlar”, Çevren, 90-92, Temmuz-Aralik 1992, Pristine, s. 5-9.,

“Yugoslavya’da Sari Saltuk”, Tan Gazetesi, 30. XII. 1992, Pristine, s. 14; Renkler, 5, 1995, Bükres, s. 212-217.

“Islamska ornamentika na Mustafa-begovata dzamija vo Titov Veles” (Köprülü’de Mustafa Mustafa Bey Camiinde Islam Sanati), Mlada mesecina, VII, 59, februar 1994, Üsküp, s. 8; “Islamska ornamentika Mustafa-begove dzamije u titovom velesu”, SelamIII, 10, maj-juni 1997, Prizren, s. 26, 27, ve 29.

“Kosovski boj u djelu turskog historiografa Ismail Haki Danismenda”, Selam, 8, januar-februar 1997, Prizren, s. 28-29.