GENEL HÜKÜMLER:

Madde 1.  

          Balkan Türkoloji Arastirmalari Merkezi bilim adamlarinin, uzmanlarin ve diger yurtdaslarin Türkoloji alaninda bilimsel ve diger çalismalarini sürdürdükleri bilimsel kurumdur.

BALKAN TÜRKOLOJI ARASTIRMALARI MERKEZI’NIN HUKUKSAL DURUMU VE ÇALISMA ÖRGÜTÜ

   Madde 2.

          Merkez, Türkologlarin ve sarkiyatçilarin bu Tüzük’de saptanmis olan amaçlarin gerçeklesmesi ugrunda Balkan Türklerinin maddi va manevi kültürünü inceleyen Türkologlarin, sarkiyatçilarin ve digerlerinin anti povit ???

  Madde 3.

          Merkez’in tam adi BALKAN TÜRKOLOJI ARASTIRMALARI MERKEZI‘dir.

Adresi:  Cevdet Doda, No. 17, Prizren – KOSOVA

Madde 4.

          Merkez’in kentdas-tüzesel niteligi, Yasayla öngörülmüs yuvarlak ve dikdörtgen seklinde mühürü vardir.

  Madde 5.

          Merkez’in mühürü yuvarlaktir ve Türkçe ve Ingilizce yazilmis su metni içerir: Balkan “Türkoloji Arastirmalari Merkezi”. “Balkan Türkoloji Arastirmalari Merkezi” metninin çemberdeki yazilarin ortasinda BAL-TAM armasi ve “Prizren” bulunur.

Madde 6

 Merkez bu Tüzük’le saptanmis olan kendi amaç ve ödevlerini gerçeklestirmede bagimsizdir.

Madde 7.

         Merkezin çalismasi açiktir.

Madde 8.

          Merkez’in kendi tüzügü vardir, gereksinmeye göre dahili çalismalari ve baska kuruluslarla isbirligi faaliyetlerini düzenleyen dönergeler hazirlayabilir.

Madde 9.  

          Merkez’in temel çalismasi, Türk tarihi, dili, edebiyati, folklörü ve müzikoloji üzerinde çalismalari sürdürmek ve Türkolojiyi ilerletmektir. Bu gibi çalismalarla ilgili Merkez’in özel ödevleri sunlardir:

 •            Balkan memleketlerinde yasayan Türk ulusunun maddi ve manevi kültür tarihini incelemek ve Türk kültürünün bu topraklarda yasiyan ve Türkolojiyle ilgisi olan diger azinliklarin yasam ve yaratmalarina etkilemesini saptamak.
 •             Tüm Balkan ülkelerinde Türkolojinin kültür ve toplumsal gelismesine yardim etmek.
 •             Bilimsel arastirma çalismalarinin ilerletilmesi için örnek çikarda olan karsilikli    iliskileri gelistirmek.
 •             Bilimsel arastirma çalismalarinin yüksek dereceye ulasmasina özen göstermek ve diger örgütlerle isbirligi yapmak.
 •             Bilimsel arastirma çalismalari alaninda belgesel ve tanitim çalismalarini örgütlemek ve ilerletmek.
 •            Balkan ülkelerinde ve Balkan ülkeleri disinda diger bilimsel kurumlarla ve bilimsel arastirma birimleriyle isbirligi yapmak.
 •           Bilimsel basarilara adanmis toplantilari örgütlemek ve bilkimsel ve danisma toplantilarina kendi temsilcilerini göndermek.
 •            Kendine benzer bilimsel kurumlarla birlikte genel toplumsal çikarda olan bilimsel arasrirmalarini örgütlemek, yönetmek ve birlestirmek.

  Madde 10.

          Kendi temel ödevlerini gerçeklestirmekte Merkez’de görevli olanlari:

 •             Çesitle konulari arastirir ve bilimsel bakimdan islerler, monografileri hazirlarlar, eski Türkçe yazili eserleri, diger popüler bilimsel yazilari degerlendirirler.
 •             Türkoloji alaninda Merkez disi bilimsel programlarina ve çalismalarina, kongre ve diger toplantilara katilirlar
 •             Dil sorunlariyla ilgili (imlâ, tarih vb.) bilimsel açiklamalar yaparlar.
 •             Kendi eserleriyle, verdikleri dersleriyle ve baska biçimdeki etkinlikleriyle Türk tarihinin, edebiyatinin, dilinin ve genel kültürünün  ilerlemesine katkida bulunurlar

ETKINLIKLERININ AMAÇ VE IÇERIKLIGI:

Madde 11 .

            Merkez’in amaci, geçmiste ve bugün Balkan topraklarinda Türklerin maddi ve manevi kültürünü inceleyen, Türkoloji ve sarkiyat diplomasina sahip olan bilim adamlarini, uzmanlari ve arastirmacilari biraraya getirmek ve Türkoloji çalismalari araciligiyla insanin özgür ve yaratici kisi olmasini saglamak amaciyla yeni içerik ve elemanlarin (ögelerin) yaratilmasidir.

Madde 12.

          Türkolojinin amaci ve ödevlerinin tamamen gerçeklesmesi ve kendi hak ve ödevlerinin dogrudan dogruya gerçeklesmesi amaciyla, Merkez çerçevesinde kollar ve iç organizasyonun diger biçimleri kurulabilir.

Madde 13.

          Merkez çalisma programlarinda benzer etkinlikleri ve amaçlari olan Balkan ülkelerle ve diger benzer örgütlerle isbirligi yapmaktir.

Madde 14.

          Merkez kendi üyelerinin çoklugu hemfikirligiyle ayni veya benzer kurul birligine, federasyonuna veya örgütüne üye olabilir.

Madde 15.  

          Merkez kendi çalisma çerçevesindeki sorunlari hakkinda ilgili kurumlarla ve kamuoyuyla fikir alisverisi yapar ve kendisinin faaliyetlerini ve bilimsel arastirma neticelerini yayinlariyla onlara bildirir.

MERKEZ’DE PLANLAMA

Madde 16.

          Merkez’deki bilimsel çalismalar, önceden tespit edilen yillik ve daha uzun vadeli çalisma planlarina göre yapilir.

          Bu planlarin yapilmasi için önerileri Merkez üyeleri verir, Merkez yönetim kurulu ise kabul eder.

Çalisma planinda gerçeklesme vadeleriyle bireysel ve kolektif çalisma ödevleri öngörülmelidir.

Madde 17.

          Gerekirse ve olanaklar varsa Merkez, planla öngörülmemis olan çalismalari da üzerine alabilir ve onlari çalisma planindaki esaslara göre yapar.

          Merkez’in devamli çalisma plani disindaki isleri Merkez, diger benzeri kurullarla anlasarak onlar için gereken finansman saglanilmissa yapabilir.

MERKEZ’IN ARAÇLARI

  Madde 18.

          Merkez’in çalismasi için araçlar, kurucularin özel yatirim gönüllü kuruluslardan ve bagislardan saglanir. Çalismalar, çalisma örgütlerinin, enstitülerin, akademilerin, üniversitelerin gibi bilimsel egitim kuruluslarindan ve diger kaynaklardan saglamalidir.

Madde 19.  

Merkez’in parasi, yetkili bankanin cari hesabinda korunur.

MERKEZ ÇALISMALARININ PLANLASTIRILMASI VE ÖRGÜTLENMESI

1.       Merkez’de Çalismalarin Planlastirilmasi

   Madde 20.  

         Merkez üyeleri, kendi çalisma planlarini, arzulari dogrultusunda gerçeklestirme hakkina sahiptirler.

Çalisma planinda, kolektif ve bireysel ödevler öngörülmeli, konunun ve yaraticinin (müellifin) adi ve ödevin icra edilmesi müddeti yazilmali, dolayisiyla belirtilmelidir.

  Madde 21.  

          Merkez, ileriki dönem için çalisma planini hazirlar. Bu plana göre en az 5 (bes) yil zaman dönemi için tüm etkinlikler belirtilir. Bu planla, Merkez’in gelsme yönü, temposu ve siyaseti belirtilir.

Ileriki dönem için çalisma plani, Türklerin maddi ve manevi kültürü alanindaki bilimin gelismesiyle toplumun gereksinme ve olanaklarini kapsamalidir.

  Madde 22.  

          Merkez, yillik çalisma planini hazirlar. Bu plana göre, yil içinde ödevler somut olarak belirlenir. Yillik çalisma planina, bir takvim yili içinde Merkez’in tüm etkinlikleri girer. Merkez’in yillik plani, ileriki çalisma planina ve yil içindeki mali duruma göre yapilir.

2.       Bilimsel Arastirma Projeleri

   Madde 23.  

          Çalisma ödevleri, Merkez’in ileriki yillik ve birkaç yillik çalisma planina göre ödevlerle yüklenenler tarafindan yapilan bilimsel arastirma projelerine göre gerçeklesir.

          Bilimsel arastirma projesi, çalisma ve bu ödevlere girisilen çalisma planinin içerigini ve gerçeklesme kosullarini içerir.

3.       Yayin Etkinlikleri

   Madde 24.

          Merkez’in yayin etkinliklerini gazeteler, dergiler, yilliklar, kitaplar ve dger süreli ve geçici bilimsel yayinlar olusturur, bunlarda ise bilimsel malzemeleri, kaynaklari ve bilimsel çalismalar çevrilip Türkçe, Arnavutça, Bosnakça ve dünya dillerinde (Ingilizce, Almanca ve Fransizca) yayinlanir.

Merkezin baskani tüm yayinlarin bas ve sorumlu yazaridir.. Redaksiyonu ise bilimsel kurul üyeleri olusturur.

Redaktörlük, gereksinmeye göre baskalarina aktarilir.

MERKEZ’IN ORGANLARI SUNLARDIR:

   Madde 25.

 • Genel Kurul
 • Bilim Kurulu
 • Komisyonlar
 • Baskan 

  Madde 26.

Genel Kurul Toplantisi:

Genel Kurul Toplantisi, Merkezin en yüksek organidir.

Gereksinmeye göre toplanir.

Toplantiya katilan üyelerden ½ den fazlasinin oylariyla kararlari alir.

Toplantiya Merkez’in Baskan’i çagirir ve Genel Kurul toplantisini yönetir.

  Madde 27.

Genel Kurul, tüzügü getirir ve tüzügün degistirilmesi ve tamamlanmasini yapar.

Bilim Kurulunun üyelerini seçer.

Genel Kurul kararlari kesindir.

Madde 28.

Bilim Kurulu:

          Bilim    Kurulu 5 (bes) üyeden olusmaktadir. Bilim Kurulu üyelerinin çalisma süreleri iki yildir ve ayni üye yeniden bir kere daha seçilebilir.

  Madde 29.

         Bilim Kurulu’nun baskani vardir. Onu Kurul üyeleri seçer. Ayni kisi Merkez’in baskanidir. Baskanin yoklugunda, toplanti baslamadan önce tayin edilen bir bilim kurulu üyesi temsil eder.

  Madde 30.

         Genel Kurul, toplantiya üyelerin yarisindan bir fazlasinin katildigi zaman kararlar alabilir.

Madde 31 .

Bilim Kurulu su isleri yapar:

 • Merkez’in genel çalisma programini hazirlar.
 • Bilim Kurulu Baskani görevini de yapan Merkez Baskanini seçer.
 • Genel Kurul toplantisi için tüm isleri yapar.
 • Merkez üyelerin toplantisinda alinan kararlari yürütür.
 • Merkez’in bütçesini kabul eder,
 • Bilim ve kültür toplantilarini örgütler,
 • Komisyonlari seçer,
 • Merkez’in, enstitüler birliklerine, derneklerine, vakiflarina ve organizasyonlarina üye olmasiylailgili kararlarialir,
 • Merkez’in finans planini kabul eder,
 • Yeni üyelerin kabul edilmelerini karara baglar,
 • Yayin etkinlikleri ve kollarinin kurulmasiyla ilgili kararlari alir.

  Madde 32.

Komisyonlar:

          Komisyonlar Genel Kurul toplantisi ve Bilim Kurulu’nun yardimci organlaridir. Onlarkararlastirilmasi gereken bazi sorunlarin bilimsel açidan incelenmesi için  seçilirler.

Komisyonlar, kendilerine verilen görevlerle ilgili  incelemelerini yaparak hazirladiklari raporu ilgili kurala sunarlar.

Üyelerin sayisi, Komisyon’un kurulmasi kararlastirildigi zaman belli edilir.

BASKAN

Madde 33.

          Baskan Merkezi yönetir.

  Madde 34.

          Merkez Baskan’i Merkez’i temsil eder, tüm Merkez Genel Kurul toplantisinda ve Bilim Kurulu’nda alinan kararlarin ve Merkez’in resmi evraklarinin hazirlanmasina dikkat eder, Genel Kurul Toplantisi’na ve Bilim Kurulu’nun oturumlarina üyeleri çagirir ve onlari yönetir.

          Baskan görevine, kuruculardan biri olan en az “doçent” ünvanini tasiyan bir üniversite hocasi seçilebilir.

  Madde 35.

          Merkez Baskani, alinan kararlsarin uygulanmasini takip eder, Merkez çalismalarini koordine eder ve tüzük ve diger normatif evraklariyla öngörülen diger isleri yapar.

          Merkez Baskani, görevinde bagimsizdir ve çalismasi için tüm Merkez Isçileri Toplantisi’na ve Bilimsel Kurul’a sorumludur.

  Madde 36.

          Merkez Baskani’nin çalisma süresi 5 (bes) yil sürer. Bu süre bitince yeniden seçilebilir.

Madde 37.

 Baskanin temel hak ve görevleri sunlardir:

 • Merkez’in çalisma siyasetini önermek ve  çalismalarini yönlendirmek ve koordine etmek.
 • Bilim Kurulu için gerekli evraklari temin etmek.
 • Çalisma programini hazirlamak.
 • Bilim Kurulu’nun kararlarinin icra edilmesini saglamak.
 • Merkez’in yurt içinde ve yurt disindaki diger bilimsel kurumlarla isbirligini yürütmek.
 • Üyelerin bilimsel ve uzmansal ihtisas kazanmalarina yardimci olmak.
 • Merkezin finans planinin icra edilmesini saglamak.
 • Merkez’in çalismasi hakkinda raporlar hazirlar.
 • Merkez ile diger kurumlar arasinda yapilan anlasmalariimzalar.
 • Yasayla ve tüzükle kendisine verilen diger isleri de yapar.

  Madde 38.

            Baskan, Merkez’in yasalara uygun bir sekilde yönetilmesinden sorumludur. Genel Kurul veya digewr organlardan birisi, yasalara aykiri bir karar alirsa, Baskan, o Kurul’u uyararak, kararin düzeltilmesini isteyebilir. 

Madde 39.

          Baskan, çalisma programi çerçevesinde, Merkez’in Bilim Kurulu Karari uyarinca Merkezin etkinlikleri çerçevesinde kimi ödevlerin gerçeklesmesi amaciyla diger bilimsel örgütler, kurumlar, organ ve bunlarin isbirlikçileriyle sözlesmeleri baglayabilir. Bu gibi sözlesmeler, çalisma ve isbirliklerin tüm kosullarini, eserlerin yayinlanmasi, Merkez’in yayin haklari ve karsilikli isbirlikler için önekli olan diger sorunlar için yapilan islerin ödeme usülü ve kosullari kapsanmalidir.

MERKEZ’E ÜYE OLAN KOSULLAR:

  Madde 40. 

          Merkez’e üye olmak gönüllüdür. Türkoloji veya Sarkiyat Kürsüsü’nden mezun olan ve Merkez’in tüzügünü ve diger resmi evraklarini kabul eden kisiler üye olabilirler.

Madde 41.

Merkez üyelerinin haklari sunlardir:

Merkez’in etkinliklerine katilmak,

Merkez’in organlarinda seçme ve sewçilme.

Merkez’in çalismalariyla ilgili öneriler vermek.

Madde 42.

Merkez üyelerinin görevleri sunlardir:

 •  Merkez’in resmi evraklarina, Merkez organlarinin kurallarina saygili olmak ve Merkez Tüzük’üyle yönetmenliklerde öngörülen etkinlikleri sürdürmek.
 • Merkez’in söhretini korumak.
 • Üyelik ücretlerini ödemek

  Madde 43.  

          Bir kimse Merkez’e üye olmak istedigi zaman Türkoloji veya sarkiyat kürsüsünden mezun oldugunu tasdikladiktan sonra üyelik formülünü doldurmalidir.

          Merkez’in devamli ve fahri üyeleri vardir.

          Devamli üyeler istek üzerine kabul edilir, fahri üyeler ise bilim adamlarinin Bilimsel Kurulu’nca secilir ve onlar üyelik aidati ödemezler. Merkez’in fahri üyeleri, yabanci vatandaslar da olabilirler.

ISLEMIN SIRRI:

  Madde 44.

            Merkez’in görevligi, basarili çalismasi ve çikari için Merkez’deki bazi evraklar ve belgeler, Bilimsel Kurul’un izni olmadan baskalarina gösterilmez ve verilemez.

Madde 45.

             Merkez çalismalarini sürdürmek için gereklli imkânlari üyelik aidatlarindan, bagislardan ve Merkez’in etkinliklerinden saglar.

Madde 46.

             Üyelik aidatlarinin tutarini, Bilimsel Kurul’u tayin eder.

Madde 47 . 

            Merkez’in maddî finansi çalismasi, yürürlükte olan yasalara göre yapilmaktadir.

Madde 48.

            Merkez Baskani, Merkez finans planinin yürütülmesinden sorumludur.

MERKEZ ÇALISMALARININ SONA ERMESI

Madde 49 .

             Merkez, yasayla ve bu Tüzük’le saptanmis olan amaçlarini gerçeklestirme olanagini bulamadigi zaman çalismalarina son verir.

GEÇICI VE NIHAI HÜKÜMLER

Madde 50.

             Tüzük’ün degistirilme ve tamamlanmasi, onun getirilmesi için öngörülen ayni isleme göre yapilmaktadir.

Madde 51.

             Tüzük hakkinda açiklamayi Merkez’in Bilim Kurulu yapar.

Madde 52.

             Bu Tüzük, Merkez’in Kurucular Kurulu’nda kabul edildi ve yürürlüge girdi.

Prizren, ?  .  ?  .  2000 yılı